Committee Memberships

The Full Council delegates some of its functions and responsibilities to its committees. Details of these delegations are set out in Part 2 of the East Suffolk Council Constitution.  The Full Council appoints councillors to these committees each May at its Annual General Meeting.

 

The current memberships of the Council's committees are detailed below.

 

(Please note that both the Appointments Committee and Licensing Sub-Committee are held as ad-hoc meetings and do not have a fixed membership)

 

Audit and Governance Committee

Chairman

Councillor Geoff Lynch (Con)

Vice- Chairman

Councillor Tony Cooper (Con)

Members

 

Councillor Judy Cloke (Con)

Councillor Linda Coulam (Con)

Councillor Louise Gooch (Lab)

Councillor Chris Mapey (Con)

Councillor Mick Richardson (Con)

Councillor Rachel Smith-Lyte (Green)

Councillor Ed Thompson (Lib Dem)

 

Committee meeting dates, agendas and reports

 

Licensing Committee

Chairman

Councillor Keith Robinson (Con)

Vice-Chairman

Councillor Mark Newton (Con)

Members

 

Councillor Paul Ashdown (Con)

Councillor Edward Back (Con)

Councillor Alison Cackett (Con)

Councillor Tony Cooper (Con)

Councillor Linda Coulam (Con)

Councillor Janet Craig (Lab)

Councillor John Fisher (Ind)

Councillor Andree Gee (Con)

Councillor Tony Goldson (Con)

Councillor Colin Hedgley (Con)

Councillor Keith Patience (Lab)

Councillor Rachel Smith-Lyte (Green)

Councillor Steve Wiles (Con)

 

Committee meeting dates, agendas and reports

 

Planning Committee North

Chairman

Councillor Paul Ashdown (Con)

Vice-Chairman

Councillor Jenny Ceresa (Con)

Members

 

Councillor Norman Brooks (Con)

Councillor Tony Cooper (Con)

Councillor Linda Coulam (Con)

Councillor Andree Gee (Con)

Councillor Malcolm Pitchers (Lab)

Councillor Sarah Plummer (Green)

Councillor Craig Rivett (Con)

 

Committee meeting dates, agendas and reports

 

Planning Committee South

Chairman

Councillor Debbie McCallum (Con)

Vice-Chairman

Councillor Stuart Bird (Con)

Members

 

Councillor Chris Blundell (Con)

Councillor Tony Cooper (Con)

Councillor Tom Daly (Green)

Councillor Mike Deacon (Lab)

Councillor Colin Hedgley (Con)

Councillor Mark Newton (Con)

Councillor Kay Yule (Lib Dem)

 

Committee meeting dates, agendas and reports

 

Scrutiny Committee

Chairman

Councillor Stuart Bird (Con)

Vice-Chairman

Councillor Mike Deacon (Lab)

Members

 

Councillor Edward Back (Con)

Councillor David Beavan (Lib Dem)

Councillor Judy Cloke (Con)

Councillor Linda Coulam (Con)

Councillor Tess Gandy (Lab)

Councillor Tony Goldson (Con)

Councillor Tracey Green (Con)

Councillor Colin Hedgley (Con)

Councillor Geoff Lynch (Con)

Councillor Keith Robinson (Con)

Councillor Caroline Topping (Green)

 

Committee meeting dates, agendas and reports

 

Strategic Planning Committee*

Chairman

Councillor Paul Ashdown (Con)

Vice-Chairman

Councillor Debbie McCallum (Con)

Members

 

Councillor Stuart Bird (Con)

Councillor Chris Blundell (Con)

Councillor Norman Brooks (Con)

Councillor Jenny Ceresa (Con)

Councillor Tony Cooper (Con)

Councillor Linda Coulam (Con)

Councillor Tom Daly (Green)

Councillor Mike Deacon (Lab)

Councillor Andree Gee (Con)

Councillor Colin Hedgley (Con)

Councillor Mark Newton (Con)

Councillor Malcolm Pitchers (Lab)

Councillor Sarah Plummer (Green)

Councillor David Ritchie (Con)

Councillor Craig Rivett (Con)

Councillor Kay Yule (Lib Dem)

 

Committee meeting dates, agendas and reports

*The membership of this committee is comprised of the members of the Planning Committee North, members of the Planning Committee South and the Cabinet Member with responsibility for Planning and Coastal Management, as per its terms of reference in the East Suffolk Council Constitution.