Cabinet

01 April 2019 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 26 meetings found in selected date range
07 April 20206:30 PM7:00 PMSkype/Conference CallOccurred
06 May 20203:00 PM4:50 PMZoomOccurred
02 June 20205:00 PM6:20 PMZoomOccurred
07 July 20206:30 PM8:58 PMZoomOccurred
13 August 20206:30 PM7:16 PMZoomOccurred
01 September 20206:30 PM7:53 PMZoomOccurred
17 September 20205:00 PM6:25 PMZoomOccurred
21 September 20206:30 PM7:37 PMZoomOccurred
06 October 20206:30 PMTBCZoomScheduled 
03 November 20206:30 PMTBCDeben Conference Room, East Suffolk HouseScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership
Conservative
Councillor Norman Brooks Cabinet Member with responsibility for Transport 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Stephen Burroughes Cabinet Member with responsibility for Customer Services and Operational Partnerships 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Maurice Cook Cabinet Member with responsibility for Resources 01/02/2020 - current
Conservative
Councillor Steve Gallant Leader of the Council 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Richard Kerry Cabinet Member with responsibility for Housing 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor James Mallinder Cabinet Member with responsibility for The Environment 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor David Ritchie Cabinet Member with responsibility for Planning and Coastal Management 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Craig Rivett Deputy Leader and Cabinet Member with responsibility for Economic Development 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Mary Rudd Cabinet Member with responsibility for Community Health 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Letitia Smith Cabinet Member with responsibility for Communities, Leisure and Tourism 22/05/2019 - current
Democratic Services Team
democraticservices@eastsuffolk.gov.uk
01502 523521

Other Information